CZECH MARKETING s. r. o.
Sladkovského 433
530 02 Pardubice
tel./fax: 466 657 585
E-mail:info@czech-marketing.com
WWW:www.czech-marketing.com

Reklamní kalendář

 

Firma Czech marketing vydala již sedmnáct úspěšných stolních kalendářů s kresleným humorem J. H. Lušovského. Pro příští rok jsme připravili osmnácté pokračování s názvem "Etiketa s humorem II 2016" s testovým kvízem na etiketu a novými vtipy, které ještě nebyly nikde publikovány.

 


19.07.2016 10:50

Pardubický festival vína

 

PARDUBICKÝ FESTIVAL VÍNA NAVŠTÍVIL I KAREL IV.

Pardubice 28. 8. 2016 – Pardubický festival vína proběhl v pátek 26. a v sobotu 27. srpna na pardubickém zámku. Mezi tisícovkami návštěvníků se objevil i Karel IV. v podání herce Východočeského divadla Ladislava Špinera. Otec vlasti nejen že předal diplomy nejlepším vínům oceněným v Soutěži vín, ale společně se svým doprovodem zahájil i Pardubickou vinařskou noc a přivezl návštěvníkům víno ze svých sklepů. Průvod ze zámku na Pernštýnské náměstí byl vskutku impozantní a o vzácný soudek s vínem z pražských vinic se strhla dokonce bitka.

Karel IV. byl velkým milovníkem vína a významně se zasloužil o rozvoj vinařství v českých zemích. Navíc si právě letos připomínáme 700 let od jeho narození. Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, na sklonku Karlovy vlády bylo kolem Prahy vysázeno již na 700 hektarů vinic. Stalo se tak díky panovníkovým nařízením, která vydal v roce 1358. České vinařství tím dostalo impuls a jasný řád. Spolu s rozšířením viničních oblastí začal Karel IV. od roku 1370 ochraňovat i obchod s vínem. „Připomenout a oslavit roli Karla IV. při rozvoji pěstování vína v Českých zemích nám přišlo více než příhodné, protože podobně je na tom i samotný Pardubický festival vína. Jeho primárním cílem je šířit povědomí o víně a vinnou kulturu v kraji, který vinařský vůbec není“, vysvětluje za organizátory letošní novinku Jiří Lejhanec.

Změn čekalo na návštěvníky festivalu více. K většímu pohodlí jistě přispělo přesunutí pokladen na velké nádvoří a rozšíření výstavních prostor na druhém zámeckém nádvoří. Na milovníky vinného moku čekalo na 50 vystavovatelů vín z celého světa, jejichž produkty bylo možné ochutnávat i nakupovat. Celkem se představilo více než 500 vzorků vín. Příjemnou atmosféru dotvářely moravské lidové písně v podání Varmužovy cimbálové muziky. Cimbál rozezněl i zámecký Příhrádek, kam se letos rozšířila Vinařská noc. Tady čekalo na hosty příjemné posezení a další várka nejrůznějších pochutin.

Pardubický festival vína je svátkem nejen dobrého pití, ale i chutného jídla. Irský restaurant St. Patrick letos nabídl pečená husí prsíčka, vepřové klobásky nebo domácí hovězí burger, pražská restaurace Passage si připravila bohaté menu francouzských delikates. Gurmáni tak mohli okusit chobotnice na špízu s červenou paprikou, krevetky, šneky nebo žabí stehýnka. Příjemný chuťový zážitek doplnily francouzské a holandské sýry, čokolády a čerstvě pražená káva.

Páteční noc ale nepatřila jen zámku, slavilo se i v podzámčí. Na Pernštýnském náměstí vypukla tradiční lidová veselice Pardubická vinařská noc. Poté, co ji zahájil sám Karel IV a jeho stateční zbrojnoši v podání šermířského divadla Zubři vybojovali od lapků zpět soudek vína z Karlových vinic, ve vzduchu zavoněly klobásy, steaky, husí játra a trdelníky, načepovaly se vinné sudy, roztočily pípy a odstartovala zábava, která skončila až s půlnocí. Moderátorka Pavla Pilařová přivítala na pódiu známou pardubickou kapelu Uši, pro soutěživé nátury probíhala různorodá klání s vinnou tematikou a na vítěze čekaly jak jinak než vinné odměny.  

 „Vinařská noc je lidovější obdobou dění na zámku a každoročně se těší velké oblibě. Snažíme se, aby zážitek z Pardubického festivalu vína byl komplexní a všechny akce s ním spojené se doplňovaly,“ řekl za pořádající agenturu Czech marketing jednatel Karel Pobuda a dodal, že srdečně zve všechny návštěvníky na příští ročník, kdy festival oslaví dvacáté narozeniny.    

Pardubický festivala vína se koná za podpory města Pardubice, zámku Pardubice, Vinařského fondu, Národního vinařského centra a Svazu vinařů.

 

Více informací na www.pardubickyfestivalvina.czeBRÁNA webarchitect